Huvudsponsor Svenska Spel

Landslagstrupper i november

Se alla publicerade landslagstrupper för november här.

Tre Kronor

Tre Kronor spelar Karjala Tournament i Tjeckien/Finland 10–13 november

Sam Hallam, förbundskapten för Tre Kronor, har tagit ut truppen som ska spela Karjala Tournament i Ceska Budevojice, Tjeckien, och Åbo, Finland, 10–13 november.

– Vi har eftersträvat balans mellan olika spelartyper, men ändå med en viktning mot spelare som bär sig internationellt. Det känns väldigt bra på pappret, och jag har lite pirr i magen nu när vi ska få det att funka i praktiken, säger Sam Hallam, förbundskapten för Tre Kronor.

Truppen

MÅLVAKTER
35. Joel Lassinantti
63. Marcus Högberg

BACKAR
2. Christian Folin
5. Oscar Engsund
23. Jesper Sellgren
32. Lukas Bengtsson
38. Olle Alsing
54. Anton Lindholm
64. Jonathan Pudas
94. Joel Persson

FORWARDS
12. Max Friberg
14. Oskar Lang
17. Pär Lindholm
20. André Petersson
22. Jonathan Johnson
28. Anton Bengtsson
36. Emil Larsson
45. Oscar Möller
58. Anton Lander
59. Linus Johansson
71. Isac Brännström
76. Jonathan Dahlén
89. Patrik Karlkvist
96. Rickard Hugg

Mer om truppen och spelprogrammet

Damkronorna

Damkronorna spelar Women’s Euro Hockey Tour i Finland, 8–12 november

Ulf Lundberg, förbundskapten för Damkronorna, har tagit ut truppen som ska spela Women’s Euro Hockey Tour i Vierumäki och Åbo, Finland, 8–12 november.

– Perfekt för oss med fyra tuffa matcher på fem dagar, som första steg i trestegsraketen inför VM. Ett bra tillfälle att fortsätta utveckla vår högintensitetshockey och samtidigt få många svar på individnivå. Stommen i truppen består av spelare från VM senast, men det finns också ett gäng debutanter och några som inte varit med på länge, säger Ulf Lundberg, förbundskapten för Damkronorna.

Truppen

MÅLVAKTER
1. Ida Boman
30. Frida Axell

BACKAR
2. Paula Bergström
3. Anna Kjellbin
4. Linnéa Andersson
5. Annie Silén
6. Josefine Holmgren
7. Mira Jungåker
12. Maja Nylén-Persson

FORWARDS
13. Emma Murén
14. Wilma Sundin
17. Sofie Lundin
18. Jenny Antonsson
20. Fanny Rask
21. Lova Blom
22. Hanna Thuvik
23. Julia Östlund
24. Felizia Wikner-Zienkiewicz
25. Lina Ljungblom
26. Hanna Olsson
27. Elin Svensson
29. Olivia Carlsson

Mer om truppen och spelprogrammet

Team 20/Juniorkronorna

Team 20/Juniorkronorna spelar landskamper i Ostrava, Tjeckien, 9–13 november

Magnus Hävelid, förbundskapten för Team 20/Juniorkronorna, har tagit ut truppen som möter Tjeckien J19 & J20 och Finland J19 & J20 i fyra landskamper i Ostrava, Tjeckien, 9–13 november.

Truppen

MÅLVAKTER
1. Ian Blomquist
35. Carl Lindbom

BACKAR
2. Elias Pettersson
3. Elias Salomonsson
4. Anton Olsson
6. Victor Sjöholm
7. Calle Odelius
8. Adam Engström
9. Ludvig Jansson
28. Oskar Asplund

FORWARDS
10. Fabian Wagner
11. Noah Östlund
12. Isac Born
13. Albert Sjöberg
14. Liam Dower Nilsson
17. Adam Hofbauer
18. Filip Bystedt
20. Liam Öhgren
21. Leo Carlsson
22. Ludwig Persson
24. Jonathan Lekkerimäki
25. Milton Oscarson
26. Victor Stjernborg
27. Oskar Pettersson

Mer om truppen och spelprogrammet

U18 Damlandslaget

U18 Damlandslaget spelar 4-nationers i Upplands Väsby, 10–12 november

Andreas Karlsson, förbundskapten för U18 Damlandslaget, har tagit ut truppen som ska möta Finland Tyskland, Schweiz och Slovakien i en 4-nationsturnering i Upplands Väsby, 10–12 november.

Truppen

MÅLVAKTER
1. Ida Henriksson
30. Felicia Frank

BACKAR
2. Liv Jonsson
5. Hilda Ljungberg
6. Thea Liodden
7. Maja Ålenius
8. Jenna Raunio
15. Astrid Lindeberg
26. Emma Goding
29. Linnea Natt och Dag

FORWARDS
11. Ella Hellman
13. Mira Hallin
16. Emilia Bergeby Hallbeck
17. Anna Brenkle
18. Hilda Svensson
21. Emma Rehn
22. Sara Lindqvist
23. Isabelle Leijonhielm
24. Ebba Hedqvist
25. Alva Johansson
28. Moa Gustafsson
29. Stella Lindell

Mer om truppen och spelprogrammet

Team 18/ Småkronorna

Team 18/Småkronorna spelar 5-nationers i Plymouth, USA, 8–12 november

Anders Eriksén, förbundskapten för Team 18/Småkronorna, har tagit ut truppen som ska möta USA, Finland, Tjeckien och Schweiz i en 5-nationsturnering i Plymouth, USA, 8–12 november.

Truppen

MÅLVAKTER
1. Melker Thelin
30. Teodor Munther

BACKAR
2. Eric Bürger
3. Axel Landén
4. Axel Sandin-Pellikka
5. Tom Willander
7. Kristian Kostadinski
8. Arvid Bergström
9. Albert Wikman

FORWARDS
11. Kalle Carlsson
12. Noah Dower Nilsson
14. Joel Svensson
15. David Edstrom
17. Zeb Forsfjäll
18. Felix Unger Sörum
19. Hugo Pettersson
21. Felix Nilsson
22. Anton Wahlberg
23. Otto Stenberg
24. Simon Zether
26. Noel Nordh
27. Wille Johansson

Mer om truppen och spelprogrammet

Team 17

Johan Rosén, förbundskapten för Team 17, har tagit ut truppen som ska spela World Under 17 Hockey Challenge i Langley och Delta, Kanada, 3–12 november.

Truppen

MÅLVAKTER
  1. Axel Nyman
30. Hugo Laring

BACKAR
 3. Anton Olsson
 5. Wiktor Jerneheim
 6. Viggo Gustafsson
 7. Sebastian Peter
 8. Emil Stadin
 9. Jack Bodin
20. Alfons Freij

FORWARDS
10. Wille Magnertoft
11. Lucas Pettersson
12. Viktor Olofsson
14. Måns Toresson
17. Viggo Nordlund
18. Victor Eklund
19. Vincent Sandberg
21. Oscar Davidsson
22. Karl Sterner
23. Linus Eriksson
24. Elliot Sigrell
26. Alexander Zetterberg
27. Melvin Fernström

Mer om truppen och spelprogrammet

Stefan Ladhe 22-11-03