Artikel Utvecklingsmodell

Så ska fler spelare trivas, utvecklas och stanna kvar inom ishockeyn

Svensk ishockey växer. Under säsongen 2025/2026 ökade antalet spelare och domare med 5 500 aktiva. Det är en utveckling som gläder, men som också ställer nya krav på hur verksamheten tar emot, utvecklar och behåller spelare över tid. Därför arbetar Svenska Ishockeyförbundet med en ny spelarutvecklingsmodell som ska möta både dagens och morgondagens behov.

Att fler barn, unga och vuxna söker sig till ishockeyn är ett tecken på att verksamheten runt om i landet utvecklas i rätt riktning, menar Svenska Ishockeyförbundets spelarutvecklingsansvarige Sebastian Byström.

– Först och främst är det väldigt glädjande att allt fler har sökt sig till vår idrott. Det är ett tecken på att våra föreningar blir bättre och bättre på att erbjuda en trygg och utvecklande miljö som får både nya spelare att börja, men också att spelarna fortsätter längre upp i åldrarna, säger Sebastian Byström.

En ny modell för hela hockeyresan

Tillväxten innebär samtidigt ett ansvar att fortsätta utveckla verksamheten. För att möta framtidens behov pågår därför ett omfattande arbete med en ny spelarutvecklingsmodell som ska omfatta hela hockeyresan, från Tre Kronors Hockeyskola och vidare genom verksamheten.

Målet är att skapa förutsättningar för fler att utvecklas utifrån sina egna ambitioner, oavsett om drömmen är ett livslångt intresse för ishockey eller en elitkarriär.

– Det är ett väldigt omfattande arbete där vi har tittat på varje steg på hockeyresan och utgått från verksamhetens behov i relation till våra omvärldsanalyser. Den nya modellen innehåller både rent hockeyspecifika delar, men framför allt ledarskap, synen på lärande och vilka beteenden som mest sannolikt leder till att barn trivs, vill lära och utvecklas vidare. Vi är fortfarande inne i den processen, med förhoppningen att kunna presentera modellen inom de kommande månaderna.

Fler spelare ställer nya krav

Den ökande spelarbasen innebär också nya utmaningar. En av de mest påtagliga handlar om tillgången till istider och hur verksamheten organiseras för att ge så många som möjligt en utvecklande träningsmiljö.

Men enligt Byström handlar det inte främst om begränsningar, utan om möjligheter.

– Jag väljer att se utmaningen som en möjlighet. Vi har kommit långt i arbetet med de anpassade spelformerna som många av våra konkurrenter ser upp till. Spelformerna möjliggör att fler barn samtidigt kan spela match på en yta anpassad för sin ålder.

Utveckling genom aktivitet och delaktighet

– Att vi blir fler utmanar också vår syn på hur träningar ska bedrivas. Vi behöver nyttja tiden på ett smart sätt. Ett exempel är att organisera träningar i olika stationer där fler spelare kan vara aktiva samtidigt. Vi behöver miljöer där spelare får många möjligheter att prova, lyckas, misslyckas och försöka igen. Vi vill undvika långa köer och i stället skapa träningar där spelarna är delaktiga och stimuleras så mycket som möjligt.

Målet är att fler ska stanna kvar

För Sebastian Byström är tillväxten framför allt ett kvitto på att fler vill vara en del av svensk ishockey. Nu handlar nästa steg om att skapa de miljöer som gör att ännu fler väljer att stanna kvar.

– Att fler vill spela ishockey är hur härligt som helst, och jag hoppas att vi fortsätter växa på samma sätt under de kommande åren. Dels når vi vår målsättning till 2030, men framför allt får vi fler människor in i hockeyfamiljen.

Gustaf Douhan 26-10-15