U16 SM Brynäs

Huvudsponsor Svenska Spel
Svenska Spel

U16 SM

SM-slutspel för U16 säsongen 2023/2024

Deltagande lag ska bestå av U16-spelare födda 2008 eller senare.

Varje region har till uppdrag att kvalificera fyra lag (rankade 1-4) till U16-SM senast den 5 mars 2023.

Varje region arrangerar ett åttondelsfinalgruppspel.

  • I norr spelar lag 1 och 4 från Region Norr och lag 2 och 3 från Region Väst.
  • I öst spelar lag 1 och 4 från Region Väst och lag 2 och 3 från Region Norr.
  • I väst spelar lag 1 och 4 från Region Öst och lag 2 och 3 från Region Syd.
  • I syd spelar lag 1 och 4 från Region Syd och lag 2 och 3 från Region Öst.

Åttondelsfinalgruppspel

Gruppspelet spelas som enkelserie under en helg.

Arrangör:     Lag i respektive grupp

Speldagar:    22-24 mars 2024

Gruppindelning:

 Grupp A - Region Norr 

 Grupp B - Region Väst

 

  • Lag 1 från Region Norr
  • Lag 4 från Region Norr
  • Lag 2 från Region Väst
  • Lag 3 från Region Väst

 

  • Lag 1 från Region Väst
  • Lag 4 från Region Väst
  • Lag 2 från Region Norr
  • Lag 3 från Region Norr

 Grupp C - Region Syd

Grupp D - Region Öst

 

  • Lag 1 från Region Syd
  • Lag 4 från Region Syd
  • Lag 2 från Region Öst
  • Lag 3 från Region Öst

 

 

  • Lag 1 från Region Öst
  • Lag 4 från Region Öst
  • Lag 2 från Region Syd
  • Lag 3 från Region Syd

 

För aktuellt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/

Lag 1-2 från respektive gruppspel är kvalificerade för kvartsfinalgruppspel.

Kvartsfinalgruppspel

Gruppspelet spelas som enkelserie under en helg.

Arrangör:                              Lag i respektive grupp

Speldagar:                             5-7 April 2024

Gruppindelning:

 

 

Grupp E

 

 Grupp F

 

  • Lag 1 från grupp A
  • Lag 2 från grupp A
  • Lag 1 från grupp B
  • Lag 2 från grupp B

 

  • Lag 1 från grupp C
  • Lag 2 från grupp C
  • Lag 1 från grupp D
  • Lag 2 från grupp D

För aktuellt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/

Lag 1-2 från respektive gruppspel är kvalificerade för semifinalspel.

Semi-, och finalspel

För semifinaler och bronsmatch gäller:

Vid oavgjort resultat efter 60 minuter förlängs matchen i max 10 minuters Overtime. Vid

10 minuters Overtime ska ingen spolning ske före, paus inför Overtime är på max 3 minuter.

Overtime spelas med 3 utespelare + 1 målvakt.

Vid lika resultat efter Overtime avgörs matchen med straffslag enligt TB 5:9.

För finalen gäller:

Vid oavgjort resultat efter 60 minuter förlängs matchen i max 20 minuters Overtime och spolning sker före.

Overtime spelas med 4 utespelare + 1 målvakt.

Vid lika resultat efter Overtime avgörs matchen med straffslag enligt TB 5:9.

Arrangör: Högst rankat lag eller av SIF Tävlingsutskott utsedd ort.

Speldagar/spelordning:

 

Semi 1 Fredag 12 april Lag 1 Grupp E Lag 2 Grupp F
Semi 2 Fredag 12 april Lag 1 Grupp F Lag 2 Grupp E
Brons Lördag 13 april Högst rankat lag Lägst rankat lag
Final Lördag 13 april Högst rankat lag Lägst rankat lag

För aktuellt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/

 

Senast uppdaterad: 24-03-06 av Stefan Ladhe

Upplev Tre Kronor i Linköping

Sverigeresan

Spelreglerna – nu som app direkt i din telefon 

Junior och seniortränarkurs 2 (JS 2)

Målvakt 3 för målvaktstränare (MV3)

Hockeyboken Startsida