Upplev hockeyfesten i Beijer Spring Garden
När Beijer Hockey Games kommer till Ängelholm flyttar hockeyfesten ut i det fria.
Beijer Spring Garden är fanzonen där vårkänsla, gemenskap och hockeypuls möts – en levande samlingsplats för alla som vill uppleva mer än bara matchen.
Under hela turneringen, 7-10 maj, fylls Beijer Spring Garden av livemusik från SoundTrip, skön stämning och massor av aktiviteter. Här finns mat och dryck, tävlingar och roliga aktiveringar i våra partnermontrar, sportsliga intervjuer från scenen och möjlighet att handla Tre Kronor‑merchandise. En plats att slå sig ner, ta en paus, umgås och vara en del av folkfesten – före matcherna, i pauserna och efter slutsignal.
Beijer Spring Garden är lika självklar för familjen som för kompisgänget eller after work‑publiken. Barnen kan springa, leka och delta i aktiviteter medan resten av sällskapet njuter av musiken och stämningen runtomkring.
Öppettider Beijer Spring Garden
Torsdag 7 maj från 16.00
Fredag 8 maj från 16.00
Lördag 9 maj från 11.00
Söndag 10 maj från 11.00
Torsdag – after work och premiärpuls
Torsdagen bjuder på en härlig after work‑känsla när turneringen drar igång. Kom direkt efter jobbet, samla kollegor och vänner och ladda upp tillsammans i Beijer Spring Garden. Musik, intervjuer, tävlingar och skön stämning skapar den perfekta upptakten på hockeyfesten.
Fredag och lördag – musik, familj och guldglans
Under fredag och lördag får Beijer Spring Garden extra besök av barnartisten Gabriel Thamhaksa, som bjuder på musik från stora scenen och skapar energi för både små och stora besökare.
Samma dag finns också möjlighet att träffa Juniorkronorna, som vann JVM‑guld i januari. Innan matchen är guldhjältarna på plats i fanzonen för autografer och möten med publiken, innan guldfirandet fortsätter inne i arenan inför matchen Tre Kronor Schweiz.
Beijer Spring Garden är en naturlig del av hockeyupplevelsen i Ängelholm – en plats där vår, hockey och gemenskap möts.






















