U16 SM
SM-slutspel för U16 säsongen 2023/2024
Deltagande lag ska bestå av U16-spelare födda 2008 eller senare.
Varje region har till uppdrag att kvalificera fyra lag (rankade 1-4) till U16-SM senast den 5 mars 2023.
Varje region arrangerar ett åttondelsfinalgruppspel.
- I norr spelar lag 1 och 4 från Region Norr och lag 2 och 3 från Region Väst.
- I öst spelar lag 1 och 4 från Region Väst och lag 2 och 3 från Region Norr.
- I väst spelar lag 1 och 4 från Region Öst och lag 2 och 3 från Region Syd.
- I syd spelar lag 1 och 4 från Region Syd och lag 2 och 3 från Region Öst.
Åttondelsfinalgruppspel
Gruppspelet spelas som enkelserie under en helg.
Arrangör: Lag i respektive grupp
Speldagar: 22-24 mars 2024
Gruppindelning:
Grupp A - Region Norr |
Grupp B - Region Väst |
|
|
Grupp C - Region Syd |
Grupp D - Region Öst |
|
|
För aktuellt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/
Lag 1-2 från respektive gruppspel är kvalificerade för kvartsfinalgruppspel.
Kvartsfinalgruppspel
Gruppspelet spelas som enkelserie under en helg.
Arrangör: Lag i respektive grupp
Speldagar: 5-7 April 2024
Gruppindelning:
Grupp E
|
Grupp F |
|
|
För aktuellt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/
Lag 1-2 från respektive gruppspel är kvalificerade för semifinalspel.
Semi-, och finalspel
För semifinaler och bronsmatch gäller:
Vid oavgjort resultat efter 60 minuter förlängs matchen i max 10 minuters Overtime. Vid
10 minuters Overtime ska ingen spolning ske före, paus inför Overtime är på max 3 minuter.
Overtime spelas med 3 utespelare + 1 målvakt.
Vid lika resultat efter Overtime avgörs matchen med straffslag enligt TB 5:9.
För finalen gäller:
Vid oavgjort resultat efter 60 minuter förlängs matchen i max 20 minuters Overtime och spolning sker före.
Overtime spelas med 4 utespelare + 1 målvakt.
Vid lika resultat efter Overtime avgörs matchen med straffslag enligt TB 5:9.
Arrangör: Högst rankat lag eller av SIF Tävlingsutskott utsedd ort.
Speldagar/spelordning:
Semi 1 | Fredag | 12 april | Lag 1 Grupp E | Lag 2 Grupp F |
Semi 2 | Fredag | 12 april | Lag 1 Grupp F | Lag 2 Grupp E |
Brons | Lördag | 13 april | Högst rankat lag | Lägst rankat lag |
Final | Lördag | 13 april | Högst rankat lag | Lägst rankat lag |
För aktuellt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/