211107 Ångermanlands Mira Hallin
Huvudsponsor Svenska Spel
Svenska Spel

Följ oss i sociala medier

Grupp Norr spelas i Ånge

Grupp A

  • Jämtland/ Härjedalen
  • Norrbotten
  • Ångermanland/ Medelpad
  • Västerbotten
  • Gästrikland
  • Uppland

Spelschema TV-pucken FLICKOR - Grupp A

Omg Veckodag Datum Tid Hemma Borta Arena
1 Fredag 2023-09-15 15:00 Ångermanland/Medelpad Gästrikland Östersund Arena Hall A
1 Fredag 2023-09-15 16:45 Jämtland/Härjedalen Västerbotten Östersund Arena Hall A
1 Fredag 2023-09-15 18:30 Norrbotten Uppland Östersund Arena Hall A
             
2 Lördag 2023-09-16 09:30 Gästrikland Västerbotten Östersund Arena Hall A
2 Lördag 2023-09-16 11:15 Jämtland/Härjedalen Norrbotten Östersund Arena Hall A
2 Lördag 2023-09-16 13:00 Ångermanland/Medelpad Uppland Östersund Arena Hall A
             
3 Lördag 2023-09-16 15:00 Gästrikland Norrbotten Östersund Arena Hall A
3 Lördag 2023-09-16 16:45 Västerbotten Ångermanland/Medelpad Östersund Arena Hall A
3 Lördag 2023-09-16 18:30 Uppland Jämtland/Härjedalen Östersund Arena Hall A
             
4 Söndag 2023-09-17 08:30 Norrbotten Ångermanland/Medelpad Östersund Arena Hall A
4 Söndag 2023-09-17 10:15 Uppland Västerbotten Östersund Arena Hall A
4 Söndag 2023-09-17 12:00 Jämtland/Härjedalen Gästrikland Östersund Arena Hall A
             
5 Söndag 2023-09-17 14:00 Västerbotten Norrbotten Östersund Arena Hall A
5 Söndag 2023-09-17 15:45 Gästrikland Uppland Östersund Arena Hall A
5 Söndag 2023-09-17 17:30 Ångermanland/Medelpad Jämtland/Härjedalen Östersund Arena Hall A

Kvalificering till slutspelet

De två bäst placerade lagen från respektive kvalgrupp plus de två högst rankade treorna är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst lägst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

Slutspelet i TV-pucken 2023/2024 kommer att spelas 2–5 november 2023 i Gävle. Information gällande slutspelet kommer att skickas till berörda lag efter att Kvalgrupp A, B och C är färdigspelade.

Senast uppdaterad: 24-04-14 av Stefan Ladhe

Upplev Tre Kronor i Linköping

Sverigeresan

Spelreglerna – nu som app direkt i din telefon 

Junior och seniortränarkurs 2 (JS 2)

Målvakt 3 för målvaktstränare (MV3)

Hockeyboken Startsida