
Förtydligande för Svensk Ishockeys Nationella principer för att optimera spelarutbildningen upp till och med U16-deltagande i TV-puckuttagning i Södermanland
Utvecklingsresan – Att bli en hockeyspelare tar tid
Ishockey är en sport där spelare utvecklas i olika takt. I 13–15-årsåldern händer mycket i kroppen – vissa växer snabbt och blir starkare, medan andra fortfarande är mitt i sin fysiska och tekniska utveckling. Det innebär att en spelare som är stark och snabb vid 15 års ålder inte nödvändigtvis är den som blir bäst när det verkligen gäller – vid junior- och seniornivå.
Därför är det viktigt att förstå att ingen spelare är ”färdig” vid den här åldern. För att ge alla chansen att utvecklas långsiktigt arbetar Södermanlands Ishockeyförbund enligt Svenska Ishockeyförbundets nationella principer för spelarutveckling (13–15 år). Dessa principer handlar om att inte selektera för tidigt, att låta så många som möjligt få bra träning och att förstå att spelare mognar olika snabbt.
Vad händer i denna ålder?
1. Biologisk mognad skapar stora skillnader
I åldern 13–15 år är spelare i olika faser av puberteten. Vissa har redan vuxit på längden, fått mer muskler och blivit starkare. Andra har fortfarande en liten kropp och ligger efter fysiskt. Detta påverkar hur de presterar på isen.
Forskning visar att tidigt utvecklade spelare ofta får fler chanser i elitsammanhang, medan sent utvecklade spelare riskerar att bli bortvalda – trots att de kan ha lika stor eller större potential på sikt. Detta kallas biologisk mognadseffekt.
2. Den relativa ålderseffekten gynnar vissa
En annan viktig faktor är födelsedatum. Studier visar att spelare födda tidigt på året är överrepresenterade i elitmiljöer. De har ofta varit lite större och starkare än sina jämnåriga under ungdomsåren, vilket har gjort att de fått mer speltid, bättre träning och större självförtroende. Detta kallas den relativa ålderseffekten.
Men – att vara fysiskt stark vid 15 års ålder betyder inte att man blir bäst som senior. Många av de som inte blivit uttagna till distriktslag eller elitlag i unga år har senare vuxit ikapp och blivit riktigt bra spelare.
Vad händer sen?
När spelarna blir äldre börjar skillnaderna i fysisk utveckling jämnas ut. De som var sena i puberteten växer ikapp, och det som då spelar störst roll är tekniska färdigheter, spelförståelse, mental styrka och uthållighet.
Forskning visar att många av de som når världsnivå som seniorer inte nödvändigtvis var bäst i unga år. Tvärtom – många av dem var sena i utvecklingen och fick kämpa mer, vilket byggde upp viktiga egenskaper som motivation, tålamod och viljan att utvecklas.
Därför är det viktigare att fokusera på vart du är som en spelare som 20- till 26-åring, inte som 15-åring.
Södermanlands Ishockeyförbunds roll
För att skapa en utvecklingsmiljö där fler får chansen att nå sin fulla potential följer Södermanlands Ishockeyförbund de nationella principerna:
- Princip 13: Fokus på individuell utveckling istället för tidig selektering. Träningen ska vara bred och allsidig för att ge alla spelare bästa möjliga utveckling.
- Princip 14: Hålla dörrarna öppna och låta så många som möjligt fortsätta spela och utvecklas. Undvika att göra tidiga urval som kan leda till att talanger missas.
- Princip 15: Skapa en miljö där spelare kan utvecklas i sin egen takt och där även de som inte tas ut till distriktslag har möjlighet att satsa vidare.
TV-pucken – En del av resan, men inte slutmålet
TV-pucken är en turnering där de spelare som kommit längst vid just 15 års ålder får chansen att tävla. Det är en rolig upplevelse, men det betyder inte att de som blir uttagna är de enda med potential att bli elitspelare.
Historiskt har många spelare som inte spelade TV-pucken ändå nått SHL, NHL och landslaget. Det är därför viktigt att förstå att TV-pucken bara är en del av resan – inte målet.
Södermanlands Ishockeyförbunds mål är att hjälpa alla spelare att utvecklas i sin egen takt och att ge dem de bästa möjligheterna att nå sin fulla potential – när det verkligen gäller.
Vill du veta mer? Läs de nationella principerna här: