Hoppa till innehåll

Våra föreningar

Hitta distrikt

Hockey i Media

Region Väst

Ishockeyns Huvudsponsor

2014-04-07 16:57

Regionsmästerskapet, 2014

Dalarna slutade på en andra plats på Regionsmästerskapet, 2014.

Resultat:

Värmland-Dalarna 3-2 (3-2, 0-0) skott 11-19 ( 10-6, 1-13)

2-1 Malte Dahlstedt ( Erik Aterius, Johan Andersson)

3-2 Marcus Moberg ( Adam Boqvist, Rickard Hugg)


Dalarna- Västmanland 8-1 ( 3-0, 5-1) Skott 30-12 ( 14-6, 16-6)

1-0 Marcus Evaldsson ( Daniel Nilsmats)

2-0 Rickard Hugg (Erik Aterius)

3-0 Simon Kjellberg ( Dennis Finn-Olsson, Erik Aterius)

4-0 Malte Dahlstedt ( Daniel Nilsmats)

5-1 Dennis Finn-Olsson ( Erik Aterius)

6-1 Emil Mattsson ( Dennis Finn-Olsson, Erik Aterius)

7-1 Marcus Evaldsson (Daniel Nilsmats)

8-1 Malte Dahlstedt (Daniel Nilsmats, Daniel Karlsson)

 

Örebro-Dalarna 0-4 (0-3, 0-1)  Skott 9-27 ( 3-18, 6-9)

0-1 Johan Eriksson

0-2 Marcus Moberg ( Jesper Nordqvist, Kalle Eriksson)

0-3 Rickard Hugg ( Kalle Eriksson, Adam Boqvist)

0-4 Marcus Moberg ( Kalle Eriksson)

 

Dalarna-Hälsingland 7-2 ( 4-1, 3-1) Skott 32-16 ( 18-6, 14-10)

1-0 Marcus Moberg ( Jesper Nordqvist, Rickard Hugg)

2-1 Emil Mattsson ( Dennis Finn-olsson, Erik Aterius)

3-1 Jesper Nordqvist ( Marcus Moberg)

4-1 Oskar Haglund

5-1 Dennis Finn-Olsson ( Erik Aterius, Filip Persson)

6-1 Marcus Moberg ( Kalle Eriksson, Adam Boqvist)

7-1 Adam Boqvist ( Marcus Moberg, Jesper Nordqvist)

 

Gästrikland-Dalarna 1-5 ( 0-2, 1-3) skott 12-27 ( 6-19, 6-8)

0-1 Marcus Moberg ( Rickard Hugg)

0-2 Johan Eriksson ( Daniel Nilsmats, Malte Dahlstedt)

0-3 Oskar Haglund ( Oscar Ekman)

0-4 Dennis Finn-Olsson

1-5 Jesper Nordqvist ( Marcus Moberg)

2014-03-26 22:02

U15 - Regionsmästerskap

Dalarnas distriktslag U15 kommer att spela Regionsmästerskap i Gävle under helgen.

 

Matcherna går att följa på Live Arena och på stats.swehockey.se/Regional/ Gästrikland/Scandic Cup eller på distriktens hemsidor under Spelprogram resultat & tabeller/Turnering/U15/RMScandic Cup.

  Spelschema: 
  Fredag  1830 Värmland-Dalarna, Läkerol Arena B-hallen (Troligtvis ej         Live Arena)  
  Lördag  1115 Dalarna- Västmanland, Läkerol Arena
               1830 Örebro-Dalarna, Läkerol Arena
  Söndag 1200 Dalarna-Hälsingland, Läkerol Arena
               1730 Gästrikland-Dalarna, Läkerol Arena


2014-03-24 13:39

Resultat - Dalapucken, 2014

Dalarna-Västmanland 9-0

Dalarna- Värmland 4-2

Dalarna-Örebro 4-0

Dalarna- Smedjebackens HC U16 4-4

Dalarna- Avesta  U15 4-2

Final: Dalarna- Avesta U15 2-1 

2014-02-24 14:21

Inbjudan till målvaktsläger

Målvaktsgruppen i Region Väst bjuder in till målvaktsläger den 16-18 maj i Furudal.

 

Anmälningsblankett samt övrig information finns tillgänglig på nedanstående länk.

 

Länk 

2014-02-17 15:41

Distrikslaget Flick vidare till final i Stålbucklan

Dalarna kom på andra plats i kvalet efter Värmland/Örebro. Det efter segrar mot Västmanland och Hälsingland/Gästrikland, samt förlust mot Värmland/Örebro.

 

Nu blir det final på Stora Mossen i Stockholm, 4/6 april-2014.

Drumedar
svs logo
 
   
fb twitt insta